Zpravodaj - sokol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec commodo sapien et dapibus consequat.
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Dokumentace
Z činnosti jednotlivých oddílů
Fotbalový oddíl
Z celkového počtu 114 členů je zapojeno do aktivní činnosti zhruba 80 členů oddílu. 3 družstva hrají soutěže na úrovni okresního přeboru. Přípravka není zapojena do soutěže, ale utkává se s týmy z našeho regionu.
V ročníku 2015-2016 se největšími úspěchy můžou pyšnit naši žáci, kteří vyhráli svou soutěž a stali se přeborníky okresu. I dorostenci a muži získali umístění v horní polovině tabulky, na 5. až  6. místě. Žáci potvrzují své úspěchy i v podzimní části ročníku 2016-2017, když opět opanovali první příčku. Dorost je průběžně na 9. místě a muži drží 3. místo.
Volejbalový oddíl
Volejbalový oddíl letošní rok slaví šedesáté výročí svého založení. V loňském roce 2016 měl oddíl 22 dospělých členů a 15 členů mladších osmnácti let. Oddíl má 2 družstva, které hrají soutěže.
Družstvo mužů hraje Okresní přebor a Beskydskou ligu. V Okresním přeboru jsou po polovině soutěže na 4. místě z jedenácti účastníků. Smíšené družstvo žáků a žákyň, které také hraje okresní soutěž, se v loňském roce umístilo na velmi pěkném 3. místě z deseti účastníků. Tímto by chtěli poděkovat trenérovi žáků a žákyň panu Aleši Martynkovi za aktivní přístup k tréninkům a zápasům.
V loňském roce  dosáhli skvělého úspěchu na mezinárodním turnaji ve slovenských Mošovcích muži, kteří  obsadili 1. místo z dvaceti dvou družstev. Ten turnaj by na úrovní - okres - krajský přebor.
V létě oddíl  pořádá turnaj v plážovém volejbale žáků i dospělých. Dveře volejbalového oddílu jsou otevřeny všem, hlavně mládeži.
Kulturistický oddíl
Kulturistický oddíl se v roce 2016 rozrostl na ustálený stav 26 členů, z toho jsou 3 mladší osmnácti let. V minulém roce se nám podařilo zakoupit nové zařízení za 30 000,- Kč, které jsme financovali z vlastních zdrojů. Dále jsme naší posilovnu rozšířili na stávající stav. Tato činnost do našich řad přilákala velký počet cvičenců. Až kolem 30 lidí. Většinou se jedná o mladé lidi, které chceme přilákat ke sportování.
Také proto jsme připravili dva druhy soupeření mezi cvičenci. Klasický trojboj v květnu a netradiční disciplíny v červenci. Pro velký úspěch a velkou účast budeme dál vyhlašovat tyto soutěže. Dále se naši cvičenci zúčastnili dalších soutěží v regionu. Vyzkoušeli si i účast ve šplhu na laně, kde obsadili přední příčky.
Florbalový oddíl
Florbalový oddíl v roce 2016 zastupovali pouze mládežníci, kteří se zúčastnili několika turnajů v okolních obcích, ale podle posledních informací tento oddíl fakticky ukončil svoji činnost. Netrénují.
Turistický oddíl
Turistický oddíl o sobě v posledních letech dává více vědět. Celkem je v tomto oddíle registrováno 14 členů. Oddíl je spojován s chatou na Skalce, která je dá se říct jejich základnou. V loňském roce uskutečnili společný turistický zájezd do Jeseníků.
Šachový oddíl
Šachový oddíl v roce 2016 čítal 32 členů, zejména díky přihlášení nových členů z řad mládeže. Pro 19 členů mladších osmnácti let byly dvakrát týdně pořádány tréninky a pravidelně mohli navštěvovat šachové turnaje v okolí – Spektrum chess v Čadci, Městskou ligu ve Frýdku – Místku, Krajské přebory mládeže. Nejvýraznějších úspěchů dosáhla Adéla Škulcová, která se v kategorii děvčat do 10 let několikrát umístila na medailových pozicích.
V soutěžích družstev už to pro šachový oddíl tak slavné nebylo. Po dvou letech jsme se rozloučili s účinkováním v druhé lize a i nová sezóna v Krajském přeboru nebyla rozehrána vůbec dobře. Po čtyřech kolech se krčíme na posledním místě bez bodového zisku. V okresním přeboru výsledky pro náš oddíl nehrají takovou roli, jsme rádi, že se nám daří do zápasů zapojovat naše mladé hráče.
I v roce 2016 zorganizoval šachový oddíl své dva tradiční turnaje. Mostecké věžičky pro žáky základních škol se zúčastnilo 81 mladých šachistů, pohár Ladislava Švejkovského pro nejúspěšnější školu obhájili žáci ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova. Mostecká věž přilákala na start 105 šachistů z České republiky, Polska a Slovenska. Roli největšího favorita potvrdil Mistr republiky v rapid šachu Vojtěch Plát, pohár Vitalplast Cup pro nejúspěšnějšího domácího hráče získal Martin Cupek.
Oddíl aerobiku
Oddíl aerobiku pod vedením cvičitelky Alexandry Svobodové má 20 členek. Cvičení je otevřeno pro veřejnost pro všechny věkové kategorie, mládeže nevyjímaje a probíhá 2x týdně v nově zrekonstruované tělocvičně v ZŠ Mosty u Jablunkova. V nabídce jsou různé formy cvičení od Cardio tréningu, body formu na problémové partie a zároveň posílení celého těla až po kruhové tréningy, i nejnovější druhy cvičení jako je Tabata.
Horolezecký oddíl
V uplynulém roce bylo v oddíle celkem 57 členů, z toho mládež zastupovali 4 členové. V únoru proběhlo školení členů v bezpečnosti pohybu v horském terénu v zimě, spojené s nácvikem brzdění pádu do trhliny, protilavinové prevence a vyhledávání zasypaných osob v laviništi. Členové horolezeckého oddílu podnikli lezecká soustředění na jaře na Porúbce a v létě na Vysočině na Blatinách. Programem soustředění byl trénink lezeckých technik na cvičných skalách a školení metodiky pohybu v horách, postupového jištění, činnosti družstva po pádu lezce a zásady první pomoci v horách. Soustředění se účastnilo 30 členů. Členové podnikli několik hodnotných lezeckých výprav do Vysokých Tater a dalších slovenských a českých hor. Člen oddílu se zúčastnil úspěšné expedice na Pik Lenina. Největším sportovním úspěchem bylo 4. místo Martina Janika v českém poháru skialpinismu. 29. 12. oddíl úspěšně organizoval běh do vrchu Mosty-Skalka. Oddíl se schází dvakrát týdně k pravidelným tréninkům na cvičné stěně v sokolovně. Členové reprezentují oddíl ve skialpinistických disciplínách v českých a slovenských závodech, ale i ve středoevropském poháru.
Lyžařský oddíl
Činnost lyžařského oddílu v roce 2016 nutno rozdělit na dvě části. Nepříznivé sněhové podmínky v minulých dvou letech ovlivnily situaci na začátku roku z hlediska sportovního lyžování malých a začínajících lyžařů. Všechny sjezdovky ve SKI areálu Grůň nebyly zasněžené a provozovat lyžařskou přípravu pouze na jedné sjezdové trati je dosti problematické z důvodu bezpečnosti. Bylo třeba se pak přizpůsobit dané situaci, a to vždy nebylo dobře možné, hlavně z časových důvodů. Proto nebyla lyžařská příprava tak kompaktní, jak v předešlých letech. U závodního lyžování v kategorii mladších žáků působila pouze Kateřina Burová.
Hezkého umístění dosáhla na Mistrovství ČR žáků, které se konalo v Albrechticích, kde skončila ve slalomu na vynikajícím 6. místě. Celkově pak v poháru České pošty obsadila ve slalomu 7. místo, v obřím slalomu 18. místo, superobřím slalomu 32. místo a 23. místo. V přípravce se účastnily závodů Madeja Sport Cup Nikol Kohutová s umístěním na 44. místě a předžákyně Eliška Klusová na 29. místě. Ostatní děti se pak účastnily místních lyžařských závodů.
V rámci provozu lyžařského areálu se oddíl podílel na organizaci lyžařských závodů pro mládež s názvem Beskydská lyže, což jsou závody žáků základních škol z Jablunkovska a Třinecka a závodů Zjazd Gwiaździsty, což jsou závody žáků polských základních škol z třineckého regionu.
Dále oddíl organizoval zimní olympiádu žáků místní ZŠ a v neposlední řadě pak samotné Sokolské závody pro veřejnost, kdy proběhl již jubilejní 40. ročník.
Začátkem dubna byla tak zakončena první část lyžařské sezóny a následně začaly přípravy na druhou část - zimní sezónu. Zde přistoupil lyžařský oddíl k náboru nových členů, převážně z řad nejmladších žáků ZŠ a mateřské školky. Přihlásil se až nad očekávání velký počet mladých lyžařů v počtu 23 nových členů. Velkou zásluhu na práci s mládeží měl Mgr. Michal Bulawa, který dokázal citlivým přístupem motivovat děti k začátkům lyžování. Zahájení lyžařské sezóny tak mohlo začít, a to také hlavně díky obrovské podpoře našeho člena TJ p. Pavla Taufera, který skiareál začal provozovat a umožnil lyžařskému oddílu trénovat na místních svazích.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky